event burgee

VM-Kval 2012 BooSS

Svenska Optimistjolleförbundet

Results as of 18:58 on June 3, 2012

Overall

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:103, Scoring system:Appendix A
Rank Region Nat Segelnr Namn F/M Född Klubb R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 2 SWE 4466 Emil Järudd M 1998 KSSS (16) 6 13 7 1 4 47 31
2nd 5 SWE 4453 Oliver Österberg M 1998 KKKK 1 1 12 10 16 (39) 79 40
3rd 5 SWE 4460 Erik Nevhagen M 1998 RÖSS (35) 9 1 11 3 24 83 48
4th 2 SWE 4452 Hugo Svensson M 1999 KSSS 7 2 (56) 13 24 9 111 55
5th 5 SWE 4365 Emma Fridolfsson F 1997 KKKK 2 4 30 6 (38) 18 98 60
6th 5 SWE 4389 Lucas Bergström M 2000 RÖSS 36 15 5 15 8 (104 DSQ) 183 79
7th 4 SWE 4329 Filippa Linde F 1997 WBS 10 10 37 12 10 (48) 127 79
8th 5 SWE 4374 Stefenie Lindh F 1997 KKKK 17 16 21 3 26 (45) 128 83
9th 5 SWE 4401 Hugo Westberg M 2000 LESS 28 29 8 (34) 17 2 118 84
10th 5 SWE 4451 Axel Rahm M 1998 LESS 15 27 6 26 11 (69) 154 85
11th 4 SWE 4392 Kristoffer Nordström M 1997 LBSK 19 13 (41) 20 18 16 127 86
12th 5 SWE 4410 Victor Sahlin M 1998 RÖSS 22 3 7 (87) 14 43 176 89
13th 2 SWE 4242 Kasper Nordenram M 1999 LJS 42 (57) 3 17 19 11 149 92
14th 5 SWE 4338 Niklas Munkby M 1997 RÖSS 4 5 4 36 (104 BFD) 44 197 93
15th 5 SWE 4391 Albin Börjesson M 1998 RÅSS 41 11 9 47 (48) 3 159 111
16th 5 SWE 4403 Oscar Engström M 2000 LESS (61) 59 27 18 2 14 181 120
17th 2 SWE 4464 Fabian Bergman M 1998 KSSS 31 (51) 10 31 23 26 172 121
18th 5 SWE 4416 Anton Bergqvist M 1998 RÖSS 25 21 16 (79) 4 62 207 128
19th 2 SWE 4440 Vilma Bobeck F 1998 BOOSS 12 32 26 27 (34) 32 163 129
20th 5 SWE 4413 Albin Bergqvist M 1998 RÖSS 33 20 15 (69) 22 40 199 130
21st 2 SWE 4301 Adrian Salamon M 1998 KSSS (104 DNF) 104 DNS 2 2 15 10 237 133
22nd 5 SWE 4393 Josefine Åkesson F 1999 RÖSS 27 17 (75) 41 21 29 210 135
23rd 5 SWE 4423 Gustav Koritz M 2000 SSKA 34 24 23 23 (78) 31 213 135
24th 5 SWE 4310 William Germundson M 1999 RÖSS 32 37 29 35 9 (41) 183 142
25th 5 SWE 4227 Andreas Gottfridsson M 1999 HJBK (104 OCS) 12 24 45 40 21 246 142
26th 5 SWE 4340 Axel Pantzare M 1998 SSKA (66) 58 59 1 29 1 214 148
27th 2 SWE 4183 Marcus Letalick M 1998 LJS 14 36 (60) 43 43 12 208 148
28th 5 SWE 4334 Helena Gustavs-Formgren F 1997 KKKK 3 7 (83) 24 73 46 236 153
29th 2 SWE 4427 Ludvig Lindqvist M 2000 KSSS 29 30 (61) 21 41 34 216 155
30th 5 SWE 4358 Hanna Gärdhagen F 1998 RÖSS 26 26 14 (54) 39 52 211 157
31st 4 SWE 4344 Lovisa Rogemark Hagel F 1997 BoSS 13 31 42 (50) 37 36 209 159
32nd 5 SWE 4420 Carl Erenstedt M 1997 HJBK 30 33 (82) 62 20 25 252 170
33rd 5 SWE 4469 Jakob Haga M 1998 LDSS 49 41 (81) 33 25 22 251 170
34th 5 SWE 4470 Isabelle Bergqvist F 2000 HJBK 48 46 33 37 7 (53) 224 171
35th 2 SWE 4445 Filippa Löhr F 1999 KSSS (69) 44 48 14 51 15 241 172
36th 5 SWE 4473 Marcus Fritz M 1999 HJBK 5 25 (72) 68 46 30 246 174
37th 5 SWE 4097 Louise Gottfridsson F 1999 HJBK 56 35 19 32 (69) 35 246 177
38th 5 SWE 4341 Celina Burlin F 1998 HJBK 9 (104 DNF) 18 61 36 54 282 178
39th 5 SWE 4303 Ina Jonsson F 1998 KKKK 53 48 (84) 4 28 47 264 180
40th 5 SWE 4380 Carl Germundson M 2000 RÖSS 39 64 17 49 13 (70) 252 182
41st 5 SWE 4278 Olle Lindbom M 2000 LDSS 38 45 80 16 6 (104 DSQ) 289 185
42nd 5 SWE 4417 Marcus Warvne M 2000 RÖSS 50 42 32 19 42 (104 DSQ) 289 185
43rd 5 SWE 4347 Emil Alnebeck M 1997 SSKA 8 22 43 (84) 72 51 280 196
44th 5 SWE 3932 Nils Persson Rapp M 1998 LESS 18 8 35 60 (81) 76 278 197
45th 2 SWE 4194 Frida Lindvall F 1999 BOOSS (70) 66 57 8 27 42 270 200
46th 5 SWE 4396 Carl Folkesson M 1998 LESS 21 38 38 (89) 50 55 291 202
47th 2 SWE 4438 Elin Ax-Karjel F 2000 BOOSS 37 50 40 (82) 12 65 286 204
48th 4 SWE 4467 Oliver Uziel M 1997 KKKK 43 47 (58) 30 31 58 267 209
49th 5 SWE 4419 Hanna Johnsson F 1999 HJBK 59 55 44 25 (67) 27 277 210
50th 5 SWE 4408 William Karlsson M 1999 LDSS 64 40 51 (67) 55 5 282 215
51st 5 SWE 4407 Hanna Höije Karlsson F 1997 KKKK 24 23 64 48 58 (66) 283 217
52nd 5 SWE 4424 Oscar Koritz M 1997 SSKA 20 14 (86) 85 61 38 304 218
53rd 4 SWE 4201 Jacob Holmqvist M 1998 OTS 6 (104 DNC) 28 86 84 19 327 223
54th 3 SWE 4138 Pontus Andersson M 1998 VäSS 58 (60) 45 58 56 6 283 223
55th 5 SWE 4195 Maja Hansson-Mild F 2000 SSKA 60 65 25 (80) 52 23 305 225
56th 3 SWE 4239 Sigrid Andreasson F 1999 STSS 46 28 31 59 (64) 61 289 225
57th 5 SWE 4461 Ronja Lundberg F 2000 KKKK 23 18 62 64 59 (75) 301 226
58th 5 SWE 4311 Anna Sundelin F 1997 RÖSS 47 19 66 40 54 (77) 303 226
59th 2 SWE 4245 Erik Nyström M 1999 JKV 51 39 36 70 (71) 33 300 229
60th 5 SWE 4215 Joel Warvne M 1998 RÖSS 40 (104 DNC) 20 55 30 85 334 230
61st 2 SWE 4147 Victoria Dyrell F 1999 BOOSS 65 (104 DNF) 34 52 32 50 337 233
62nd 4 SWE 4139 Alexandra Wiking F 1999 BOJK (104 DNS) 104 DNS 55 9 47 20 339 235
63rd 2 SWE 4232 Filippa Leuckfeld F 1998 KSSS (104 DNS) 104 DNS 70 5 49 8 340 236
64th 5 SWE 4468 Stina Granholm F 2000 HJBK 62 61 39 22 57 (83) 324 241
65th 3 SWE 4074 Eric Dahl M 1999 VäSS 52 53 77 63 (83) 7 335 252
66th 2 SWE 4145 Carl Ljunggren M 1999 JKV (104 DNS) 104 DNS 22 66 5 56 357 253
67th 2 SWE 4315 Julia Sommarlund F 1998 KSSS 71 (104 DNC) 68 44 33 37 357 253
68th 5 SWE 4394 Karl Nyström M 1997 RÖSS 11 52 63 72 (79) 67 344 265
69th 2 SWE 4402 Jenny Hammersland F 1999 BOOSS 57 49 (78) 76 62 28 350 272
70th 3 SWE 4265 William Carlsson M 2001 STSS 55 (104 DNC) 50 38 65 73 385 281
71st 3 SWE 4140 Lukas Andersson M 1998 VäSS 67 54 71 39 (82) 57 370 288
72nd 2 SWE 4192 Annika Frankendal F 1998 KSSS 54 56 (104 DNC) 51 60 71 396 292
73rd 2 SWE 4411 Hugo Järudd M 2000 KSSS (104 DNC) 104 DNC 47 28 35 80 398 294
74th 2 SWE 4146 Erik Lindberg M 1999 JKV 68 (104 DNC) 69 29 70 59 399 295
75th 5 SWE 4405 Sofie Petersson F 1999 RÖSS 73 62 53 56 (74) 64 382 308
76th 5 SWE 4348 Rasmus Alnebeck M 2000 SSKA (104 DNS) 104 DNS 52 46 45 63 414 310
77th 4 SWE 3918 Johan Ekander M 1997 BOJK (104 DNC) 104 DNC 73 42 75 17 415 311
78th 5 SWE 4291 Elin Wallerstedt F 1997 SSKA 45 43 (89) 83 76 84 420 331
79th 5 SWE 4435 Thea Ovik F 2000 SSKA 72 63 (88) 73 44 82 422 334
80th 2 SWE 3956 Liv Gyllfors F 1999 BOOSS (104 DNF) 104 DNS 54 77 53 49 441 337
81st 4 SWE 4328 Ian Linde M 1998 WBS (104 DNS) 104 DNS 79 71 80 13 451 347
82nd 5 SWE 4257 Viktor Hellman M 1997 KKKK (104 DNS) 104 DNS 46 81 68 68 471 367
83rd 4 SWE 4102 August von Friesendorff M 1999 LBSK (104 DNC) 104 DNC 49 57 85 74 473 369
84th 4 SWE 4350 Noah Jungquist M 1998 KNSS 63 (104 DNS) 87 65 77 79 475 371
85th 5 SWE 4472 Marius Westerlind M 2002 KKKK (104 DNC) 104 DNC 11 53 104 BFD 104 DSQ 480 376
86th 4 SWE 3874 Theá Bergqvist F 2000 OTS (104 DNF) 104 DNS 74 74 66 60 482 378
87th 5 SWE 4415 Ludvig Wennerholm M 1998 RÖSS 44 34 (104 DNS) 104 DNS 104 DNS 104 DNS 494 390
88th 4 SWE 4433 Siri Åsly F 2000 BOJK (104 DNS) 104 DNS 76 75 63 72 494 390
89th 1 SWE 4305 Jessica Nordin F 2000 SUSS (104 DNS) 104 DNS 65 88 87 81 529 425
90th 1 SWE 4043 Emma Bouvin F 1999 SUSS (104 DNF) 104 DNS 85 78 86 78 535 431
91st 1 SWE 4041 Philip Bouvin M 1998 SUSS (104 DNC) 104 DNS 67 104 BFD 104 BFD 104 BFD 587 483
92nd 5 SWE 4409 Christoffer Sinclair M 1998 RÖSS (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 4 SWE 4429 Matilda Pettersson F 1997 SSP (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 4 SWE 4224 Line Svensson F 1997 RSSS (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 4 SWE 4266 Elsa Ankerst F 1998 RJK (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 4 SWE 4288 Filippa Skogfeldt F 1998 LBSK (104 DNS) 104 DNS 104 DNS 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 5 SWE 3977 Simon Nordin M 1998 KKKK (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 4 SWE 4343 Henrik Leijon M 1999 BOJK (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 4 SWE 4160 Vikor Boström M 1997 BOJK (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 2 SWE 4422 Måns Gustafsson M 1999 SäSS (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 2 SWE 4233 Carl-Johan Boos-Leuckfelt M 2000 KSSS (104 DNS) 104 DNS 104 DNS 104 DNS 104 DNS 104 DNS 624 520
92nd 3 SWE Alexander Sehlberg M 1998 STSS (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520
92nd 2 SWE 4256 Erik Walker M 1998 KSSS (104 DNC) 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 104 DNC 624 520


Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3104
DNCDid not come to the starting area104
DNFStarted but did not finish104
DNSCame to the start area but did not start104
DSQDisqualification104
OCSOn course side at start or broke rule 30.1104


www.svensksegling.se/optimistjolle

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com