Boo Regattan 2017

Mjölkudden

Resultat Boo Reagttan 2017 samtliga klasser efter 4 race

Optimist Grön Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st     Optimist Grön 3960 TBK Albin Sparrwardt   5.0 (10.0) 5.0 1.0 21.0 11.0
2nd     Optimist Grön 3572 BOOSS Ester Strömbeck   7.0 5.0 (9.0) 2.0 23.0 14.0
3rd     Optimist Grön 4551 BOOSS  Albert Tell    (8.0) 7.0 2.0 5.0 22.0 14.0
4th     Optimist Grön 4159 TBS Ossian Suneson   (9.0) 6.0 1.0 9.0 25.0 16.0
5th     Optimist Grön 4230 KBS Julia Ygberg   (17.0) 4.0 6.0 7.0 34.0 17.0
6th     Optimist Grön 3901 SKSK Ansel Lindskog   1.0 13.0 4.0 (25.0) 43.0 18.0
7th     Optimist Grön 4178 KBS Calle Ygberg   6.0 2.0 (15.0) 12.0 35.0 20.0
8th     Optimist Grön 25 TBS Tommie Dreierström   (14.0) 3.0 13.0 6.0 36.0 22.0
9th     Optimist Grön 4452 KSSS  Ludwig Magnuson    4.0 (30.0) 14.0 4.0 52.0 22.0
10th     Optimist Grön 4233 KSSS  Axel Schenström     (24.0) 1.0 10.0 17.0 52.0 28.0
11th     Optimist Grön 4382 KSSS  Filip Skarman    (20.0) 8.0 11.0 13.0 52.0 32.0
12th     Optimist Grön 4321 KSSS Douglas Hagnö   18.0 16.0 (20.0) 3.0 57.0 37.0
13th     Optimist Grön 4599 KSSS  Dominic Calgar Lindin    11.0 (18.0) 8.0 18.0 55.0 37.0
14th     Optimist Grön 3674 KSSS  Herta Liljegren    10.0 15.0 12.0 (19.0) 56.0 37.0
15th     Optimist Grön 4198 BOOSS  Stella Wedenberg    (28.0) 9.0 23.0 8.0 68.0 40.0
16th     Optimist Grön 4136 KSSS  Douglas Grape    (27.0) 11.0 18.0 11.0 67.0 40.0
17th     Optimist Grön 4128 BOOSS  Malcolm Dahlberg    (19.0) 12.0 16.0 16.0 63.0 44.0
18th     Optimist Grön 26 KBS  Anna Konovalenko    25.0 17.0 3.0 (29.0) 74.0 45.0
19th     Optimist Grön 4522 KSSS  Erik Sjöblom    2.0 22.0 (25.0) 23.0 72.0 47.0
20th     Optimist Grön 4081 SSS Lovisa Mattison   16.0 (27.0) 7.0 24.0 74.0 47.0
21st     Optimist Grön 3557 BOOSS Felix Palm   13.0 (20.0) 19.0 15.0 67.0 47.0
22nd     Optimist Grön 4226 KSSS  Hugo Wijkström    22.0 14.0 (30.0) 14.0 80.0 50.0
23rd     Optimist Grön 4512 KSSS  Elias Kristensen    (29.0) 23.0 22.0 10.0 84.0 55.0
24th     Optimist Grön 4343 BOOSS Morris Myhrström   15.0 (21.0) 21.0 20.0 77.0 56.0
25th     Optimist Grön 4435 KSSS  Maximilian Magnuson    3.0 29.0 (31.0) 27.0 90.0 59.0
26th     Optimist Grön 4070 KSSS Guillaume Staël von Holstein    12.0 26.0 (27.0) 22.0 87.0 60.0
27th     Optimist Grön 4393 BOOSS Wilma Tottie   21.0 (31.0) 17.0 26.0 95.0 64.0
28th     Optimist Grön 4017 KBS Malte Skoog   23.0 19.0 24.0 (30.0) 96.0 66.0
29th     Optimist Grön 3924 KBS Marcus Stålnacke   (30.0) 25.0 28.0 21.0 104.0 74.0
30th     Optimist Grön 3667 LJS Elin Björklund   26.0 24.0 26.0 (28.0) 104.0 76.0
31st     Optimist Grön 3786 KSSS  Eugenie Staël von Holstein    (31.0) 28.0 29.0 31.0 119.0 88.0
32nd     Optimist Grön 4584 KSSS  Oscar Sernbrandt    (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
32nd     Optimist Grön 3717 KBS  Pelle Hollner    (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
32nd     Optimist Grön 3956 BOOSS Fabian Graner   (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0

Optimist Blå Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st     Optimist Blå 4730 BOOSS  Simon Granath    (5.0) 4.0 1.0 1.0 11.0 6.0
2nd     Optimist Blå 4732 KSSS Lova Forssen   1.0 (9.0) 2.0 5.0 17.0 8.0
3rd     Optimist Blå 4733 KSSS  Calle Lagerberg    (4.0) 2.0 4.0 3.0 13.0 9.0
4th     Optimist Blå 4725 KSSS Rasmus Granzin   2.0 (14.0) 3.0 9.0 28.0 14.0
5th     Optimist Blå 4705 KSSS  Melker Brenton    (8.0) 6.0 6.0 2.0 22.0 14.0
6th     Optimist Blå 4718 KSSS Albert Norlen   6.0 (7.0) 7.0 4.0 24.0 17.0
7th     Optimist Blå 4660 BOOSS  Sofia Levin Håkansson     7.0 8.0 (21.0) 6.0 42.0 21.0
8th     Optimist Blå 4601 BOOSS Jakob Graner   10.0 (45.0 OCS) 11.0 8.0 74.0 29.0
9th     Optimist Blå 4421 BOOSS Ida Elfing   9.0 5.0 (18.0) 16.0 48.0 30.0
10th     Optimist Blå 4360 KBS  Caroline Sköld Orr    14.0 10.0 (15.0) 7.0 46.0 31.0
11th     Optimist Blå 4125 KSSS  Alexander Melin    (23.0) 3.0 12.0 17.0 55.0 32.0
12th     Optimist Blå 4063 BOOSS Wilhelm Dahlberg   16.0 (45.0 OCS) 16.0 11.0 88.0 43.0
13th     Optimist Blå 4704 KSSS  Gustav Skarman    (38.0) 16.0 9.0 20.0 83.0 45.0
14th     Optimist Blå 4634 BOOSS Rasmus Wannfors   22.0 13.0 (27.0) 10.0 72.0 45.0
15th     Optimist Blå 4687 KSSS  Märta Wijkström    12.0 12.0 22.0 (27.0) 73.0 46.0
16th     Optimist Blå 4422 BOOSS  Karl Jarvin    19.0 (34.0) 10.0 19.0 82.0 48.0
17th     Optimist Blå 4259 KBS  Elisa Lindskog     17.0 19.0 (26.0) 12.0 74.0 48.0
18th     Optimist Blå 4475 KBS  Hugo Sköld Orr    15.0 15.0 (23.0) 18.0 71.0 48.0
19th     Optimist Blå 4411 KSSS  Hugo Melin    27.0 1.0 (30.0) 23.0 81.0 51.0
20th     Optimist Blå 4523 KBS  Viggo Larue    13.0 (31.0) 13.0 25.0 82.0 51.0
21st     Optimist Blå 4720 KSSS Hugo Liljegren   3.0 (45.0 OCS) 5.0 45.0 DNS 98.0 53.0
22nd     Optimist Blå 4264 KBS  Peter Ryrfeldt    21.0 26.0 8.0 (33.0) 88.0 55.0
23rd     Optimist Blå 4489 KSSS  Hannes Witte    11.0 (25.0) 24.0 22.0 82.0 57.0
24th     Optimist Blå 4682 KSSS Lea Maurer   (35.0) 18.0 19.0 24.0 96.0 61.0
25th     Optimist Blå 4492 MKS  Vincent Söderberg    (32.0) 11.0 25.0 26.0 94.0 62.0
26th     Optimist Blå 4633 KSSS  Julia Leuckfeld    18.0 29.0 (45.0 OCS) 15.0 107.0 62.0
27th     Optimist Blå 4281 KSSS  David Aldurén    26.0 24.0 (38.0) 13.0 101.0 63.0
28th     Optimist Blå 4119 KBS Tom Sigfrid   24.0 20.0 20.0 (45.0 DNS) 109.0 64.0
29th     Optimist Blå 4668 MKS  Zackarias Söderberg    (29.0) 17.0 29.0 21.0 96.0 67.0
30th     Optimist Blå 4547 KBS  Pontus Axelhed    25.0 (35.0) 14.0 31.0 105.0 70.0
31st     Optimist Blå 4395 BOOSS Malcolm Graner   20.0 23.0 (36.0) 30.0 109.0 73.0
32nd     Optimist Blå 4038 KSSS  Jack Svanvik    (39.0) 30.0 32.0 14.0 115.0 76.0
33rd     Optimist Blå 4374 KSSS  Samuel Kaplan    28.0 21.0 (31.0) 29.0 109.0 78.0
34th     Optimist Blå 3796 KBS Olof Holmberg   36.0 27.0 17.0 (37.0) 117.0 80.0
35th     Optimist Blå 4217 KSSS  Vilgot Treskog    (37.0) 28.0 35.0 28.0 128.0 91.0
36th     Optimist Blå 3507 LJS  Oscar Siberg    30.0 (38.0) 28.0 34.0 130.0 92.0
37th     Optimist Blå 3949 KSSS Otto Tilander   33.0 22.0 (39.0) 39.0 133.0 94.0
38th     Optimist Blå 4445 LJS  Emma Wennberg    31.0 32.0 33.0 (36.0) 132.0 96.0
39th     Optimist Blå 4205 LJS  Riccardo Gustavsson    (34.0) 33.0 34.0 32.0 133.0 99.0
40th     Optimist Blå 4166 BOOSS  Linnea Hrdlicka    (40.0) 37.0 37.0 38.0 152.0 112.0
41st     Optimist Blå 3982 KSSS  Isaac Larkin    41.0 (45.0 OCS) 40.0 35.0 161.0 116.0
42nd     Optimist Blå 4167 LJS  Alexander Rooth    (45.0 DNF) 36.0 45.0 DNS 45.0 DNS 171.0 126.0
43rd     Optimist Blå 4142 LJS  Pontus Månsson    (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 180.0 135.0
43rd     Optimist Blå 4460 KBS  Arvid Byttner    (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 180.0 135.0

Zoom8 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st     Zoom8 116 BOOSS Elin Ax Karjel    1.0 1.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
2nd     Zoom8 184 BOOSS Axel Hallquist    2.0 (4.0) 1.0 2.0 9.0 5.0
3rd     Zoom8 198 BOOSS Oscar Krog-Jensen   (3.0) 3.0 2.0 3.0 11.0 8.0
4th     Zoom8 171 SSS Anton Engström    4.0 2.0 (5.0) 4.0 15.0 10.0
5th     Zoom8 197 BOOSS Oscar Josefsson   (6.0) 5.0 4.0 6.0 21.0 15.0
6th     Zoom8 183 BOOSS Albin Andersson   5.0 6.0 (7.0) 5.0 23.0 16.0
7th     Zoom8 171 BOOSS Leo Kajanus    (7.0) 7.0 6.0 7.0 27.0 20.0
8th     Zoom8 201 BOOSS Anna Strömbäck   (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 30.0
8th     Zoom8 95 BOOSS Jonathan Marek   (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 30.0

E-Jolle Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st     E-Jolle 3318 KBS Maximus Torstensson    1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd     E-Jolle 3281 KBS Erik Ryrfeldt    (2.0) 2.0 2.0 1.0 7.0 5.0
3rd     E-Jolle 70 KBS Nils Backlund   (4.0) 3.0 3.0 3.0 13.0 9.0
4th     E-Jolle 3658 KBS Edvin Gatter   3.0 4.0 (5.0 DNS) 5.0 DNS 17.0 12.0

Hobie 16 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st     Hobie 16 113692 BOOSS Leff Dahl Frida Dahl (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd     Hobie 16 112571 BOOSS Thomas Windrike   Pippi Windrike  (3.0) 3.0 3.0 2.0 11.0 8.0
3rd     Hobie 16 109084 BOOSS Mikaela Fuchs   Helena Törnqvist   (4.0) 2.0 4.0 4.0 14.0 10.0
4th     Hobie 16 112474 BOOSS Joacim Hagström Jakob Tamm 2.0 4.0 (6.0) 5.0 17.0 11.0
5th     Hobie 16 36 BOOSS Annar Aas Ulf Tollaksen (7.0) 5.0 2.0 6.0 20.0 13.0
6th     Hobie 16 104711 BOOSS Fredrik Sundebrg Moa Bergmark 5.0 6.0 (7.0) 3.0 21.0 14.0
7th     Hobie 16 114058 BOOSS Yves Wuilmart    Pia Lahdenperä   6.0 7.0 (9.0 DNF) 7.0 29.0 20.0
8th     Hobie 16 113401 BOOSS Uno Nilsson  Sven Gustavsson (8.0) 8.0 5.0 8.0 29.0 21.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com